Zbuduj kolektor słoneczny 25.05.2013 – Krzysztof Lis

Zbuduj kolektor słoneczny 25.05.2013 – Krzysztof Lis

Na warsztatach przedstawione zostaną teoretyczne podstawy wykorzystania energii promieniowania słonecznego – zasoby energii słonecznej w Polsce oraz zasady i sposoby efektywnego jej wykorzystania. Omówione zostaną poszczególne etapy budowy kolektora, a uczestnicy będą mogli wziąć udział w jego budowie, własnymi rękami montując wymiennik ciepła i absorber.

Zbudujemy tani i prosty kolektor słoneczny, który można wykorzystać do przygotowania ciepłej wody użytkowej, a także do dogrzewania pomieszczeń. Takie urządzenie pozwala znacząco obniżyć koszt eksploatacji domu, a także sezonowo wykorzystywanego budynku rekreacyjnego, np. domku letniskowego na działce. W sezonie letnim powinien samodzielnie ogrzać wystarczającą ilość ciepłej wody dla 2-3 osób.

Dzięki wykorzystaniu relatywnie niedrogich materiałów, po części z odzysku, koszt jego zbudowania jest niewielki. Absorber kolektora jest wykonany z czernionej aluminiowej blachy. Rolę wymiennika ciepła pełnią miedziane rurki w układzie harfy. Kolektor służy nie tylko do podgrzewania wody, możliwe jest bowiem jego użycie do wytwarzania ciepłego/gorącego powietrza, do dogrzewania pomieszczeń, ale także do innych celów (np. suszenie żywności).

PROGRAM
1. Teoretyczne podstawy wykorzystania energii słonecznej (zasoby w Polsce, sposoby, zasady)
2. Omówienie projektu kolektora
3. Budowa wymiennika ciepła
4. Budowa absorbera
5. Omówienie sposobu instalacji kolektora

PROWADZĄCY:
Krzysztof Lis – z wykształcenia magister inżynier mechanik o specjalności energetyka cieplna, jest autorem książki „Jak tanio zbudować kolektor słoneczny?”. Od 2003 r. prowadzi witrynę internetową DrewnoZamiastBenzyny.pl o alternatywnych paliwach i odnawialnych źródłach energii. W 2012 r. na warsztatach Zrób to sam 2.0 w Kwilnie koło Łodzi, prowadził zajęcia z budowy wodnego kolektora słonecznego.

KIEDY:
25.05.2013 r.
10:00 – 17:00 (z godzinną przerwą obiadową)

GDZIE:
Mieszadło,
Warszawa, ul. Hoża 51

CENA:
50 zł

ZAPISY:
rezerwacja@mieszadlo.waw.pl

1 Comment

  1. W sobotę będę uczyć budowy kolektora słonecznego · 20.05.2013

    […] W sobotę w warszawskim Mieszadle będę prowadzić warsztaty budowy kolektora słonecznego. […]