Zbuduj sobie łódź 18.05.2013 – Aleksander Hanusz

Zbuduj sobie łódź 18.05.2013 – Aleksander Hanusz

„Człowiek bez łodzi nie jest wolny” twierdzi stare norweskie przysłowie. Na wykładzie dowiesz się jak niewiele dzieli Cię od korzystania z tego szczególnego rodzaju wolności. Podczas, kiedy szlachetne owoce tradycyjnego szkutnictwa urastają do rangi sztuki, my pokażemy w jaki sposób szybko buduje się prawie dowolną łódź z wykorzystaniem zarówno tradycji, jak i nowoczesnej technologii. Jeśli nie przeraża Cię wbicie gwoździa lub wymiana żarówki, prawdopodobnie potrafiłbyś także zbudować łódkę. Nie zabawkę, ani model – prawdziwą łódź, którą bezpiecznie mógłbyś spłynąć Wisłą do morza.

Domowe szkutnictwo czai się w przydomowych ogródkach, garażach, a nawet w mieszkaniach w bloku. Następnie okazuje się, że ktoś kto wydzielił z fragmentu swojej kuchni warsztat szkutniczy, cało przepłynął tą łodzią Atlantyk. Jak to możliwe? Marzenia nie znają granic jeśli z konsekwencją dążymy do określonego celu, lecz potrzebne jest jeszcze know-how. Na tym 1,5-godzinnym wykładzie opowiemy o etapach budowy łodzi ze sklejki sposobem szycia i klejenia – metodzie sprzyjającej amatorom, przyspieszającej proces budowy, eliminującej generalne błędy dzięki komputerowemu projektowi i precyzji wstępnego wycięcia przez maszynę elementów do budowy naszej łódki.

Na szczęście mamy też lepszą propozycję niż sypanie pyłu drzewnego do zupy – podczas wykładu zaprosimy na Warsztaty Domowego Szkutnictwa, których uczestnicy wtajemniczą się w praktykę budowy łodzi poprzez wykonanie jej od A do Z, a następnie staną się jej współwłaścicielami. W ciągu tygodnia intensywnej pracy i nauki wspólnie zbudujemy wybrany projekt, po drodze nabywając wiedzę praktyczną i ucząc się technik manualnych – będziemy ciąć, piłować, heblować, dłutować, szyć dłutem miedzianym, mierzyć, laminować, szpachlować i szlifować, a efekt naszej pracy będzie rósł w oczach. W ciągu tygodniowych warsztatów wykonamy wszystkie prace konstrukcyjne, a kolejny weekend poświęcimy na prace wykończeniowe – będziemy malować i lakierować naszą wspólną łódkę.

PROWADZĄCY:
Aleksander Hanusz – geograf, jachtowy żeglarz morski, budowniczy łodzi. Założyciel wypożyczalni sprzętu wodnego na Szczęśliwicach w Warszawie. W 2009 roku zbudował pierwszą odkryto pokładową łódź żaglową, którą do tej pory przepłynął w obie strony Bałtyk i pożeglował za koło podbiegunowe wzdłuż wybrzeża Norwegii. Oba rejsy zostały nagrodzone wyróżnieniem na Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów „Kolosy”. Przy swoich szkutniczych projektach współpracuje ze stocznią Salmoboats z Legionowa.

KIEDY:
18.05.2013
17.00 – 19.00

GDZIE::
Mieszadło,
Warszawa, ul.Hoża 51

CENA:
dobrowolna zrzutka na lokal

ZAPISY:
rezerwacja@mieszadlo.waw.pl